Radiomøde på Knivsbjerg UHF den 25. Februar

Referat af vores radiomøde på Knivsbjerg UHF den 25. Februar kl 19:30

Deltagere denne gang: OZ7UE, OZ9PO, OZ5JAN, OZ1VW (portabel), OZ1HKT, OZ2JMG, OZ8AFP, OZ0BJ, OZ1HYG og OZ1BMO.

Poul OZ9PO havde rodet lidt med HF antenne på loftet, Jann OZ5JAN havde fået ny arbejdskollega der også er radioamatør (OZ7Z) som er eksperimenterende på 10MHz, som man kan lytte lidt til på denne adresse:  http://95.154.16.249:8073/#freq=10368919063,mod=ssb og det kunne jo være rigtig godt at få ham i klubben og holde lidt snak om emnet.

Hans OZ1VW havde rodet lidt med sin HF antenne, Allan OZ1HKT havde eksperimenteret med spoler til EFHW som Jan OZ2JMG kunne komme med gode råd til, ligeledes henviste han til et program der kan udregne spoler..findes på denne adresse: https://mini-ring-core-calculator.software.informer.com/1.2/ John har valgt at splitte sin nye PC op i to, da han ikke kan få lydkortet til at køre med Win10-driverne,   John nævnte også et spændende program https://icom.va2fsq.com/

Brian OZ0BJ har meldt sig ind i vores klub  og valgt at starte træning til større licens, det er rigtig gode beslutninger….og velkommen i klubben, Brian.

Snakken var stadig i gang da kl var 22:00, så vi fik holdt kontakten ved lige i vores klub, OZ6ARC….

Vedrørende næste uges radiomøde eller møde i klubben !  Se vores hjemmeside !!!

Vy73 de OZ1BMO Gert

- - - - - - -

  
         Se alle nyheder på vores altid aktuelle og opdaterede hjemmeside !
       http://www.oz6arc.dk. HUSK! Opdater din browser, så det ikke er gammelt indhold fra cachen, du ser! Det er ikke altid browseren gør det selv!   Har du forslag til relevante link´s, så skik en email til mig, og dermed bidrage til lidt afveksling på hjemmesiden !
       - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

      Selvfølgelig fortsætter vores daglig snak på Lokalfrekvensen 145.525 MHz omkring kl.17 ...
     og hver lørdag kl. 9,45 omkring frekvensen 3,707 MHz +- QRM  og / eller på 145.525 MHz !
     73 og velkommen !

    73´de oz9acv.