OZ6ARC Ugebrev – Uge 40

Mojn Venner!

 OZ1VW Hans

Torsdag den 7. Oktober 2021 havde vi almindelig klubaften hvor vi havde flere ting på tapetet.

I første omgang så vi OZ2I Hennings fine video fra 17. IARU High Speed Telegraphy i Monte Negro 2021, hvor vi kunne se de forskellige landes deltagere i aktion. Det var forbløffende hvor hurtigt de meget unge mennesker var til at aflæse og betjene deres nøgler, helt ærligt så var det et rasende tempo. Det er også spændende at vi, fra vores klub, havde en deltager med til et så stor arrangement. Selvom OZ2I Henning ikke fik en top placering er det alligevel godt gået…
Se videoen her: https://youtu.be/82ACUC0uaXk

Der var også et af vores medlemmer der fik nyt udstyr, OZ1VW Hans fik endelig sin MINI1300 så han nu kan få styr på de nye antenner han er ved at sætte op, det er efterhånden ved at være et meget brugt instrument i klubben. Et meget alsidigt instrument, der kan måle en masse og tilmed handy at have med på taget eller i radio rummet.

  OZ8TE Jan


OZ8TE Jan havde bygget sin EFHW antenne færdig og justeret den ind efterfølgende så den passede til forholdene hos ham. På billederne kan man se at Jan havde gjort brug af en smart facilitet i ICOM IC7300, nemlig et SWR målings system der er indbygget i stationen:
Som man kan se på billederne til højre er det faktisk et ret godt SWR som Jan er kommet frem til, selv 80 meter båndet er ret godt dækket ind og ligger inden for den indbyggede tuners kapacitet.
---------------------------------------------------------------------------------------

Næste torsdag den 14.Oktober 2021 har vi sat CW på programmet med temaet:
Hvilket CW-træningsprogram bruger du?
Her er der mulighed for at snuse til CW hvis du har en lille drøm om at kunne mestre denne disciplin.
Tag din støvede nøgle med, hvis du har en, og eventuelt det program eller morsetræner du bruger, vi har et par habile CW operatører i klubben der kan vejlede og svare på spørgsmål om denne spændende gren af vores hobby.
Der er selvfølgelig også plads til andre emner, som vi plejer….
Vel mødt, vi ses i klubben.
Vy73 de OZ1BMO, Gert
-------------------------------------------------------------------------------------------

VIGTIGT

Torsdag, den 28 oktober 2019 har vi afdelingens årlige ordinære generalforsamling !

Det er denne aften vi debatterer og vedtager hvordan DIN og MIN afdeling økonomisk og aktivitetsmæssigt skal fungere i det kommende år !
Mød op og lad os høre DIN mening og DINE initiativer for det kommende år i afdelingen.

Kaffen er i for øvrigt GRATIS denne aften !

DAGSORDEN:
1. Valg af dirigent.
2. Beretning fra Formand og Initiativudvalg.
3. Regnskab fremlægges af kassereren og kontingentet fastsættes for det kommende år.
4. Nyvalg eller genvalg af formand OZ7UE, og samtlige udvalg.
5. Indkommende forslag. Evt. forslag skal foreligge hos bestyrelsen 8 dage før GF.
6. Eventuelt.

Hilsen
John OZ7UE


Hej til jer der har fået mikrofonkapsler.
Jeg ( OZ6VG Vagn har) fundet et datablad på de små mikrofonkapsler
(hent vedhæftede her).
Vy 73 de OZ1CCJ

Arthur
+45 4031 3709


Se alle nyheder på vores altid aktuelle og opdaterede hjemmeside !
http://www.oz6arc.dk. HUSK! Opdater din browser, så det ikke er gammelt indhold fra cachen, du ser! Det er ikke altid browseren gør det selv! Har du forslag til relevante link´s, så skik en email til mig, og dermed bidrage til lidt afveksling på hjemmesiden !
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Selvfølgelig fortsætter vores daglig snak på Lokalfrekvensen 145.525 MHz omkring kl.17 ...
og hver lørdag kl. 9,45 omkring frekvensen 3,707 MHz +- QRM og / eller på 145.525 MHz !
73 og velkommen !

73´de oz9acv Lejf