Nyheder fra Torsdag den 14. marts

Hej Allesammen..

Sidste Torsdag den 14. Marts havde vi besøg af Torben OZ6TW, som havde nogen fine indlæg med, der omhandlede den fremtid som EDR og os radioamatører går  ind i.  Torben sidder også i antenneudvalget og vi fik mange beretninger om hvordan de sager bliver skuldret af Torben.  De fremmødte fik virkelig mange gode råd og  vejledning i hvordan den slags sager skal tackles. Alt i alt en spændende aften for dem der mødte frem. Stor tak til Torben!!!

Så var det jo også i den forgangne weekend at vi havde Agerskov Marked, det var virkelig længe ventet og mange lagde vejen forbi og fik byttet lidt af beholdningen ud med noget nyt, hej hej...

Her er det 3 af klubbens medlemmer ved et af bordene fra OZ6ARC nemlig OZ1BMO Gert, OZ5ZX Jeff og OZ5JAN Jann.

Rigtig godt besøgt og mange fik også hilst på hinanden.

Næste Torsdag den 21. marts har vi den årlige generalforsamling, og det er her du som medlem har mulighed for at få indflydelse på klubbens virke og præge klubbens fremtid. Generalforsamlingen starter kl. 19:30 og denne aften er klubben vært med kaffe. Vi ses.

 

Vy73 de OZ1BMO
Gert

 

Afdelingsfrekvensen 145.525 MHz. Ofte nogle QRV mellem kl. 17 og 18.

 

Lørdag er nogle af klubbens medlemmer qrv omkring 3,707Mhz kl. 09.45